Zdravotní záchrannná služba a plyšový panáček Kryštůfek dětem

3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny

Náš Nadační fond Kryštůfek už léta úspěšně spolupracuje se záchranáři ZZS Kraje Vysočina. Nyní, v únoru 2017, jsme dostali z vedení organizace tři čerstvé záznamy o tom,  jak Kryštůfek pomohl zraněným dětem. Děkujeme a rádi zveřejňujeme.

Jan Svoboda, Nadační fond Kryštůfek

„ Na výjezdu jsme darovali Kryštůfka 6 leté holčičce, která byla účastnicí dopravní nehody - autobus, kterým cestovala, narazil do stromu. Maminka holčičky byla lehce zraněná, holčičku bolela hlava. Při příchodu k sanitnímu vozidlu Karolínka dostala strach, plakala a bohužel musela sedět odděleně od matky, proto jsme jí darovali Kryštůfka. Holčička přestala plakat."

„Výjezd k chlapci 4,5 roku, opařeného na 20% těla II. a III. st.. Kryštůfka jsme si vzali hned z vozu do domu na základě zadané výzvy. První kontakt s chlapcem byl již s pomocí této uklidňující hračky. Malý pacient se nechal ošetřit a spolupracoval i při zajištění žíly."

„Dnes jsme věnovali Kryštůfka malé, téměř dvouleté Viktorce. Holčička doma spadla z gauče na hranu počítače přímo na obličej. Poté upadla do krátkého bezvědomí. Když jsme přijeli, byla holčička již při vědomí. Když nás viděla, byla v pohodě, ale když jsme se ji snažili vyšetřit, začala plakat a nebyla k utišení. Stejně tak v sanitce, když jsme se ji snažili připoutat. Když jsme vyndali Kryštůfka, holčička se uklidnila a měla radost z hračky. Celá cesta do nemocnice pak byla v klidu. Když jsme vystupovali z auta, již přijala Kryštůfka za svého kamaráda."Kryštůfek - 3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny - 1 Kryštůfek - 3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny - 2

21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem

Soutěž Malování s Kryštůfkem  - což bylo ve finále internetové hlasování - skončila před více než měsícem. Nyní, před Vánoci,  nastal čas pro předání věcných odměn vítězům, celkem dvanácti dětem po celé ČR.

Vítězové byli také na Vysočině, kde jsme věcné odměny předali slavnostně celkem pěti dětem. Byl to hezký předvánoční zážitek pro všechny zúčastněné. Děti byly nadšené z odměn (kromě kalendáře s velkou reprodukcí jejich obrázku také přehrávač MP3 a vlastní plyšový panáček Kryštůfek), ale i z dalších dárků, které dostaly.  Říkaly, že se už těší, až nás příští rok zase potkají na některé akci. Také my doufáme, že se příští rok - za asistence pana Kryštůfka - uvidíme.

Jarda a Madlenka Hodačovi, Humpolec

Za Nadační fond KryštůfekKryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 1 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 2 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 3 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 4 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 5 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 6 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 7 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 8 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 9 Kryštůfek - 21.12.2016 Vysočina – Odměny pro vítěze Malování s Kryštůfkem - 10

1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou

Ahoj, včera jsme byli s Kryštůfkem pozváni na slavnostní otevření centra Hvězdička v Jihlavě, které spadá pod nadační fond Šťastná hvězda. Byly nám zde představeny prostory, které budou sloužit pro veřejnost, kde budou různé dílničky, besedy a kurzy. Hvězdičku přišli podpořit spisovatelka Tereza Čiháková, skupina Maxíci, Martin Maky Málek a zástupci města, podnikatelů a Jihlavské nemocnice, kteří Kryštůfka znají z urgentního příjmu. Oba nadační fondy mají k sobě blízko ve svých programech, oba pomáhají potřebným dětem. Naše příbuznost je dobrým základem profesionálního partnerství obou organizací. Děkujeme za úžasné odpoledne paní ředitelce Aleně Skovajsové.

Jarda a Madlenka Hodačovi

za Nadační fond Kryštůfek v HumpolciKryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 1 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 2 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 3 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 4 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 5 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 6 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 7 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 8 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 9 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 10 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 11 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 12 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 13 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 14 Kryštůfek - 1.9.2016 Jihlava – Kryštůfek se kamarádí se Šťastnou hvězdou - 15

1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové

Dobrý den,

chtěla bych se s Vámi podělit o příběh, který se odehrál v naší rodině a v němž důležitou úlohu  sehrálo hned několik Kryštůfků záchranářů najednou a zároveň bych chtěla tímto dopisem poděkovat jihočeským záchranářům.

Máme sedmiletou dcerku Kačenku, která v batolecím období z důvodu velmi obtížného dýchání s následným zavedením tracheotomické kanyly byla velmi často transportována sanitním vozem. Mnohdy i na vzdálenost delší než 200km (do Prahy). Doprovod jsem jí tehdy dělala jen já, maminka, případně někdo ze zkušeného zdravotního teamu. O milé společnosti Kryštůfka záchranáře jsme  neměli ani tušení....

Čas rychle plynul a z malé Kačky vyrostla velká předškolačka, které už po tracheotomické kanyle zbyla jen malá jizvička na krku. Jenže v lednu tohoto roku dcerka onemocněla laryngitidou a její stav se ani při pobytu v chladném prostředí nezlepšoval. S manželem jsme neváhali a rychle zavolali záchrannou službu.

Sanitka dorazila a Kačenka po nástupu dovnitř reagovala velmi rozpačitě. Neplakala, ale v očích byla vidět obava, nejistota, úzkost, zmatek. Ke všemu byly asi 2 hodiny ráno. Naštěstí jsem (já matka) s ní mohla absolvovat cestu do nejbližší nemocnice. Paní doktorka, která se během cesty o dcerku pečlivě starala, se jí hned na počátku zeptala, zda by nechtěla nějakého nového kamaráda na cestu, že s nimi jezdí schovaný v sanitce, že je plyšový a že moc nemocným dětem pomáhá. Kačenka ho nejdříve nechtěla, ale posléze si to rozmyslela a mezi záchvaty kašle se paní doktorky chraptivým, sotva slyšitelným hláskem zeptala: „Kde máte toho kamaráda?" V ten okamžik se u Kačenky na bříšku objevil plyšák Kryštůfek záchranář, kterého si s velkou radostí prohlížela a mačkala v drobných ručičkách. Obavy a úzkost se náhle rozplynuly a veškerá pozornost dcerky se uchýlila k malému kamarádovi.

Pak následoval dvoudenní pobyt v nemocnici, kde Kryštůfek dělal Kátě celodenního společníka. V noci s ní spal, přes den s ní chodil na jídlo, do herny, ba dokonce si i čistit zuby... Nadšení z Kryštůfka nebralo konce ani doma. Kryštůfek dostal přezdívku Kykýsek a s Káťou do dnešního dne jezdí opravdu všude - k babičce, do školky, na letní tábor..... Ale on jen nejezdí, dokonce i létá. Musel být s dcerkou i na palubě letadla při cestě na naši rodinnou dovolenou k moři a pak se i u moře vyfotit. Prošel i letištním „scannerem".  Po koupi nových zimních bot pro dcerku si je musel sám Kykýsek vyzkoušet a strávit v nich noc, aby mu prý nebyla zima - viz foto Kryštůfek v botě.

Ale jak jsem předeslala již na začátku tohoto příběhu, v tomto vyprávění vystupuje několik Kryštůfků. Tak tedy....

Nedlouho po tom co dcerka prodělala  laryngitidu, přijeli do MŠ, kterou navštěvovala,  zdravotní záchranáři z Českých Budějovic se svým vzdělávacím programem. S sebou přivezli plyšové Kryštůfky, ale dosti větších rozměrů. To se setkalo ze strany dcerky s nepopsatelným nadšením. Barvitě doma vyprávěla zážitky se záchranáři a hlavně s Kryštůfky.  A jaká byla její radost, když se v naší obci pořádala akce s názvem „Bezpečně na prázdniny", kam přijeli členové všech záchranných složek a mezi nimi i zdravotní záchranáři. A přesně ti, kteří byli i v MŠ! Dokonce si i Kačku pamatovali pro její neskutečně vřelý vztah k velkému plyšákovi Kryštofovi, kterého měli tenkrát s sebou při návštěvě školky.  A tak se s radostí a elánem při zmiňované akci v obci zapojila do malování obrázků a focení - viz fotky Kačky a Karolínky s Kryštůfkem.

A to se zdá, že by mohl být konec příběhu. Ale čeká na nás ještě jeden Kryštůfek ze sanitky. Kromě zmiňované dcerky Kačky máme doma ještě syna Lukáše a dcerku Karolínku. V létě o prázdninách (zhruba půl roku od toho, co k nám do rodiny přibyl Kykýsek alias Kykajda) pro náhlou nevolnost transportovala syna z letního soustředění sanitka do nemocnice. Syn během poměrně dlouhé cesty komunikoval s paní záchranářkou a nezapomněl se zeptat, zda i v této sanitce jezdí Kryštůfek záchranář a celý náš rodinný příběh o Kryštůfkovi jí vyprávěl. Sice syna zužovala velká nevolnost, ale příběh dokázal vylíčit barvitě a se všemi detaily. Paní záchranářka mu plyšáka nabídla s konstatováním, že už je poslední ze série....Syn nezaváhal ani minutu a velice rád si milého plyšáka vzal. Po návratu domů, se však zachoval jako „super brácha" a nového Kryštůfka daroval své mladší sestře Karolínce.

Od té doby jsou u  nás v dívčím pokojíčku kromě dvou sestřiček K+K také dva Kryštůfkové K+K. Každý večer všichni společně usínají a každé ráno se vedle sebe probouzí. A když náhodou někoho z rodiny něco zabolí nebo je nemocný, obě dcerky  mu ochotně přinesou svého Kykýska , aby se ten dotyčný rychle uzdravil. A věřte, nevěřte, docela to funguje!

V souvislosti s mým barvitým vyprávěním o příběhu malého plyšáčka Kykýska v naší rodině, bych se Vás ráda zeptala, zda je možné, vzhledem k blížícím se Vánocům, někde sehnat, objednat a zakoupit  tričko s obrázkem Kryštůfka pro naše dcerky?  Děkuji Vám za odpověď a přeji mnoho spokojených dětských pacientů. Možná časem do řad záchranářů přibude i jedna malá Kačka, neboť její obrázek ze školky na téma „čím budu" o tom evidentně vypovídá.....viz kresba.

Přeji všem záchranářům hodně sil a štěstí při zachraňování pacientů, obzvláště pak těch dětských a ať Kryštůfkové i nadále rozdávají radost a dávají pocit útěchy a bezpečí. Nadačnímu fondu Kryštůfek pak přeji hodně zdaru a sil do další práce. Práce vás všech má smysl.  Píši vám na adresy Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, protože bydlíme nedaleko Českých Budějovic a určitě si jihočeští záchranáři zaslouží pochvalu!

Dále bych vás chtěla požádat, zda by bylo možné tento dopis zaslat - přeposlat  přímo na Nadační fond Kryštůfek, protože jsem bohužel přímý e-mailový kontakt na internetu nenašla. Vy na ně máte jistě kontakt.  Děkuji vám za zaslání informací ohledně triček s Kryštůfkem a berte tento pozitivní dopis třeba jako malý dárek k Vánocům......

 

S pozdravem

Dana Jenknerová, maminka

A na úplný závěr si neodpustím přidat ještě jednu fotografii s názvem „Radost z Kryštůfka".


V Nadačním fondu Kryštůfek čteme takové zprávy moc rádi. Utvrzují nás v tom, že naše dobročinnost je opravdu „dobrá činnost". Děkujeme za slova uznání. S paní Jenknerovou jsme se spojili a trička zajišťujeme......

Jan Svoboda, Nadační fond Kryštůfek.


Kryštůfek - 1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové - 1 Kryštůfek - 1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové - 2 Kryštůfek - 1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové - 3 Kryštůfek - 1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové - 4 Kryštůfek - 1.12.2015 Borovany - Dopis paní Jenknerové - 5

26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje

24.2.2015

Dítě bylo účastníkem dopravní nehody,chlapec byl hodně vystrašený, ale zarputile se snažil neplakat a být v klidu. Abych zmírnila jeho strach, dala jsem mu Kryštůfka. Chlapec si ho vděčně ode mne vzal a začal si ho prohlížet a svou pozornost na chvíli směřoval ke Kryštůfkovi. Po chvíli jsem se ho ptala, jestli se mu líbí, odpověděl mi, že moc ne. Prý má ošklivé velké oči a proti hlavičce slabé paže a nohy. Na otázku jestli mi ho vrátí, když se mu nelíbí si Kryštůfka přilnul k hrudi a vrtěl hlavou, že mi ho nevrátí a ustrašeně se mě opakovaně ptal, jestli si ho opravdu může nechat. Nakonec byl rád, že ho vracet nemusí.

1.5.2015
Šlo o psychiatrickou indikaci na ulici a na místě byla neteř pacienta se svým čtyřletým synkem. Chlapec byl trošičku vystresovaný, tak jsme mu nabídli Kryštůfka. Byl z něho moc nadšený a s úsměvem odcházel :-)

26.5.2015
Dnes na výjezdu dostala smutná holčička *2009 na výjezdu Kryštůfka z něhož měla velkou radost.

12.6.2015

Pacient Matyáš *2011. Chlapec si způsobil poranění na předloktí PHK hlubokou řeznou ránu cca 12-15cm, "proběhl" dveřní výplní. Byl ohromně statečný. Kryštůfka mu nešlo nedat..... měl radost, usmíval se a novou hračku si pevně držel a nechtěl ji dát ani při prvotním ošetření na ambulanci. Dlouho jsem takhle statečného roztomilého špunta nevezla, zasloužil si ho!

28.7.2015
Na výjezdu jsme transportovali holčičku 3 roky. Na ambulanci byla plačtivá a neklidná, nechtěla vydržet ve vakuové matraci. Po předání Kryštůfka záchranáře se holčička uklidnila a následný transport byl bez komplikací. Kryštůfek záchranář splnil svůj účel.

Na základě zpráv záchranářů ZZS Královéhradeckého kraje

Bc.Ivo Novák

Tiskový mluvčí


Kryštůfek - 26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje - 1 Kryštůfek - 26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje - 2 Kryštůfek - 26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje - 3 Kryštůfek - 26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje - 4 Kryštůfek - 26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje - 5 Kryštůfek - 26.11.2015 Hradec Králové – Zprávy záchranářů z Královéhradeckého kraje - 6

24.11.2015 Ostrava - Kryštůfci budou s dětmi na Centrálním příjmu FN Ostrava

Dalším pracovištěm, které se rozhodlo nabídnout dětským pacientům pro lepší zvládnutí jejich obav z vyšetření a zákroků plyšovou hračku Kryštůfka, se stal Centrální příjem Fakultní nemocnice v Ostravě. Plyšová postavička pomáhá dětem již několik let zvládat strach nebo odloučení od rodičů dětským pacientům na palubách sanitních vozidel takřka po celé České republice. Od roku 2014 je však nyní k dispozici i v prvních zdravotnických zařízeních. V Ostravě se do projektu „Kryštůfek záchranář" zapojila po Městské nemocnici i nemocnice fakultní.

Oddělení Centrálního příjmu Fakultní nemocnice Ostrava získalo darem prvních dvacet kusů hračky a také padesáticentimetrového Kryštůfka jako bonus. Velký plyšák bude dětským pacientům trvale „na očích" v prostorách tohoto pracoviště.

Společného setkání a převzetí plyšových hraček se za management pracoviště zúčastnili primář Centrálního příjmu s Emergency MUDr. Stanislav Jelen a vrchní sestra Bc. Marie Hegarová.

„Tento projekt vnímám jako velmi potřebný a jsem rád, že dětským pacientům můžeme prostřednictvím plyšových hraček přinést alespoň trochu radosti, podpořit je při zvládání obav a strachu během ošetřování na našem pracovišti", uvedl primář Jelen.

První várku hraček předával zástupcům nemocnice předseda správní rady Nadačního fondu Kryštůfek, pan Milan Kopčil, který uvedl: Je pro nás potěšující, že můžeme na poli této dobročinné aktivity spolupracovat s největším poskytovatelem zdravotní péče v Moravskoslezském kraji, kterým Vaše nemocnice je. O to spíše, že projekt vznikl právě v našem kraji".

Po přátelském setkání a předání plyšových hraček, které proběhlo v úterý 24. listopadu, jsou malí Kryštůfkové již připraveni na své nemocné dětské kamarády.

 

PhDr.Lukáš Humpl

za Nadační fond Kryštůfek


Archív článků najdete ZDE

Díky Vám jsme mohli předat do 31.12.2016 už
24.392 Kryštůfků zraněným nebo nemocným dětem