Zdravotní záchrannná služba a plyšový panáček Kryštůfek dětem

18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy

Záchranáři z Královéhradeckého kraje velmi úzce spolupracují s naším Nadačním fondem Kryštůfek. Zde jsou zaznamenány některé „jejich příběhy",  zhruba z období 2016/2017. Pro nás je to hřejivá pozitivní zpětná vazba. Pomáháme dětem, když jim není do skoku......  a záchranářům KHK děkujeme.

Jan Svoboda, předseda správní rady NFK

* Dnes na výjezdu jsme předali Kryštůfka Tereze...... Zprvu byla slečna plačtivá a neklidná, nespolupracující a z důvodu laryngitidy bylo nutné ji co nejrychleji uklidnit. Za pomoci Kryštůfka se uklidnila, přestala plakat a hrála si s ním.

* Dne 26.12.2016 dalo RLP Broumov plačící holčičce Kryštůfka a potěšilo ji to tak, že přestala plakat a svého nového maskota si stále prohlížela a hladila.

* Dnes na výjezdu jsem dal Kryštůfka dětskému pacientovi. Měl velmi bolestivou diagnózu s VAS 9. Nejdříve byl velmi plačtivý, neklidný a nedal se upokojit, ale poté co si začal hrát s Kryštůfkem se očividně uklidnil a začal i trochu spolupracovat.

* Dne 14.11.2016 jsem použila Kryštůfka u 2,5 letého dítětě po dopravní nehodě. Dítě bylo plačtivé, rozrušené. Kryštůfka sledovalo, ale nechtělo si ho držet u sebe. Ovšem mírně se zklidnilo.

* Dne 1.11.2016 jsme dali Kryštůfka chlapci, který byl sražen autem. Dítě reagovalo velmi pozitivně, po předání se začalo usmívat a už ho nedalo z ruky.

* Holčička skákala na trampolíně, chtěla udělat kotrmelec dopadla na hlavičku. Potřebovali jsme fixaci do límce, už bylo vidět, že to bude obtížné, protože nechtěla pohnout hlavou. Kryštůfek zabral - výměnný obchod vyšel - Kryštůfka za nasazení límce. Bylo to pak už v  klidu, nepustila ho z ruky.

* Po pádu z kola měla dětská pacientka rozražené čelo a nateklý a rozražený ret. Při příjezdu posádky ZZS byla neklidná a plačící. Po obdarování plyšovým Kryštůfkem nastala velice pozitivní reakce. První úsměv nahrazující pláč a v celku bezproblémové ošetření krvácející rány. Během transportu i při následném vyšetření na chirurgické ambulanci si pacientka držela hračku stále na klíně a oběma rukama ji objímala.

* Při příjezdu na místo události jsme objevili rozrušenou matku s dvouletým, plačícím synkem v náručí. Informace od maminky byly zprvu kusé, těžko zvládala odpovídat a do toho uklidnit svého synka v záchvatu strachu, který měl na rtech slova: "nechci do ambulance". Kolega Pavel bryskně zareagoval a snažil se dítko uklidnit  hračkou Kryštůfek-záchranář. Zprvu dítko nejevilo zájem. Maminka byla nešťastná, mezi pacifikováním synka nám stihla říci, že při hře upadl na noční stolek, v bezvědomí nebyl, ale ranka se jí zdá hluboká, avšak nekrvácí, ani nekrvácela.  S přislíbením toho, že půjde s námi do auta a opravdu nebudeme dělat nic, co by ho mohlo jen trošku bolet a na závěr dostane hračku, se nám společnými silami podařilo hošíčka dostat do auta a vyšetřit. Naštěstí jeho poranění nebylo vážné a na základě dostupných informací, vzhledu ranky a dalších nezbytných vyšetření jsem usoudil, že bude stačit náplast, poučení maminky a budeme moci nechat malého pacienta s klidným srdcem v domácím prostředí.  Jelikož hošík po celou dobu vyšetřování opravdu neplakal, nešlo odolat dětskému úsměvu a proto si slíbenou plyšovou hračku opravdu zasloužil. Ihned "Kryštůfka" s radostí obejmul. To štěstí v jeho očích bylo nezapomenutelné, nikdy bych neřekl, co taková hračka může udělat. My vyrazili zpět na naši domovskou základnu. Malý pacient nám, objímajíc svého nového Kryštůfka, mával ještě do té doby, než jsme zabočili do jiné ulice a zmizeli z dohledu...  Osobně si myslím, že v tomto případě ona plyšová hračka splnila svůj účel, a tak to má podle mého být.Kryštůfek - 18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy - 1 Kryštůfek - 18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy - 2 Kryštůfek - 18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy - 3 Kryštůfek - 18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy - 4 Kryštůfek - 18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy - 5 Kryštůfek - 18.12.2017 Hradec Králové - Kryštůfkovské záchranářské příběhy - 6

6.12.2017 Teplice – Dětský Mistr malíř Petr

Představuji vám jednoho z vítězů, který se se svou kresbou dostal až do kalendáře Kryštůfka záchranáře na rok 2018 ! Devítiletý Petr přijel na Mikuláše s rodiči na OZ do Teplic pro dárkovou tašku - věcné odměny za vítězství v soutěži. Největší radost měl z "empéčtyřky". Jeho rodiče zase z kalendářů, které navíc zakoupili pro babičky ...

Petr z Ústí nad Labem svůj vítězný obrázek nakreslil na červnovém Dni záchranářů v Lounech. Věřím, že tam získal i lecjaké vědomosti z práce záchranářů. Přejeme mu mnoho štěstí, ve škole a v životě.

 

Václav Šafář

Vedoucí Obchodního zastoupení Kapitolu v TeplicíchKryštůfek - 6.12.2017 Teplice – Dětský Mistr malíř Petr - 1 Kryštůfek - 6.12.2017 Teplice – Dětský Mistr malíř Petr - 2

16.10.2017 Hradec Králové - Evropský den záchrany života

Kryštůfek se spolu s Královéhradeckými záchranáři chystá na velikou akci v pondělí dne 16.10.2017. To datum je důležité: je to EVROPSKÝ DEN ZÁCHRANY ŽIVOTA! Připomenou si ho lidé v celé Evropě.

V obchodním centru FUTURUM v Hradci Králové se budou od rána 8:30 střídat na pěti stanovištích žáci 4. a 5. tříd základních škol. Celkem asi 200 dětí. Na pěti stanovištích si osvojí základní znalosti a dovednosti, které jsou důležité pro záchranu lidského života.

Tým „Kryštůfkářů" bude pomáhat záchranářům a na stanovišti Malování s Kryštůfkem obdrží žáci i drobné Kryštůfkovské pozornosti: to aby na toto „školní" záchranářské dopoledne nezapomněli.

V odpoledních hodinách akce pokračuje pro běžné návštěvníky obchodního centra. Nejvíce nás potěší, když se zastaví rodiny s dětmi. Pro všechny to bude poučné a trochu i zábavné.

Přítomna bude i patronka projektu, Zlata Adamovská, a bude podepisovat své Kryštůfkovské pohlednice.

Akci organizuje Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje a odbornou garanci nad celou akcí má Česká resuscitační rada. Oběma organizacím děkujeme za spolupráci.

Jan Svoboda
Předseda správní rady NFK

PDF ke stažení


14.7.2017 Brno – Kryštůfkovská rodina

Kryštůfek má příznivce z různých důvodů a mezi různými lidmi. Samozřejmě nejinformovanější je „rodina" zdravotnických záchranářů. Zde je hezký příklad.

Dominik Šimák (6 let) má maminku, která pracuje na ředitelství ZZS Jihomoravského kraje.

A tak od ní ví asi leccos o záchranářích a také ví, kdo je plyšový Kryštůfek záchranář a jak pomáhá dětem, když se dostanou do sanitky....

Malý Dominik se sice nezúčastnil žádné oficiální akce a soutěže Malování s Kryštůfkem, ale namaloval moc pěkný velký obrázek se záchranářskou tématikou. Jsme rádi, že tento obrázek můžeme zveřejnit. A velmi nás těší, že Kryštůfek je v tomto směru pro děti inspirací a zvyšuje jejich zájem o pomoc jiným lidem.

Jan Svoboda

Nadační fond KryštůfekKryštůfek - 14.7.2017 Brno – Kryštůfkovská rodina - 1

7.7.2017 Jánské Lázně - V sanitce s ním jel Kryštůfek záchranář…… (Přepis z Face Booku)

Zdravím vás kolegové, náš Toníček se bohužel včera po pádu s kočárkem v Jánských Lázních projel RZ do nemocnice v Trutnově. V sanitce s ním jel Kryštůfek záchranář, udělalo mi to v tu chvíli trochu radost i přes tu hroznou situaci. Ale...... dozvěděla jsem se, že Kryštůfků mají nedostatek. V sanitce jezdí jen jeden a dětem se půjčí většinou jen na cestu do nemocnice.... Tondovi Kryštůfek pomohl a tak bych chtěla poděkovat všem kdo Kryštůfka podpoří. Až se vrátíme domů hned nějaké do sanitek pošleme....

Ivanka Vosáhlová


Naše odpověď:

Dobrý den paní Vosáhlová,

jsme samozřejmě rádi, že Vás náš plyšový Kryštůfek zaujal, ale na druhou stranu nás mrzí, že v sanitce, ve které se ocitl váš Toník, nebylo zrovna dostatek plyšáků. Celý projekt je ze 100% závislý na příspěvcích od dárců, takže jsme co do kvantity poměrně omezeni.

Pokud byl Tondovi Kryštůfek pouze zapůjčen a neodnesl si ho domů, tak nám prosím pošlete na Vás kontaktní adresu a my Vám Kryštůfka pošleme přímo domů.

Samozřejmě budeme moc rádi, když budete o našem Kryštůfkovi hezky mluvit ve svém okolí a odkážete své známé na naše webové stránky, kde jsou uvedeny všechny možnosti, jak můžete náš projekt podpořit.

Martin Jelínek

za Nadační fond KryštůfekKryštůfek - 7.7.2017 Jánské Lázně -  V sanitce s ním jel Kryštůfek záchranář……  (Přepis z Face Booku) - 1

3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny

Náš Nadační fond Kryštůfek už léta úspěšně spolupracuje se záchranáři ZZS Kraje Vysočina. Nyní, v únoru 2017, jsme dostali z vedení organizace tři čerstvé záznamy o tom,  jak Kryštůfek pomohl zraněným dětem. Děkujeme a rádi zveřejňujeme.

Jan Svoboda, Nadační fond Kryštůfek

„ Na výjezdu jsme darovali Kryštůfka 6 leté holčičce, která byla účastnicí dopravní nehody - autobus, kterým cestovala, narazil do stromu. Maminka holčičky byla lehce zraněná, holčičku bolela hlava. Při příchodu k sanitnímu vozidlu Karolínka dostala strach, plakala a bohužel musela sedět odděleně od matky, proto jsme jí darovali Kryštůfka. Holčička přestala plakat."

„Výjezd k chlapci 4,5 roku, opařeného na 20% těla II. a III. st.. Kryštůfka jsme si vzali hned z vozu do domu na základě zadané výzvy. První kontakt s chlapcem byl již s pomocí této uklidňující hračky. Malý pacient se nechal ošetřit a spolupracoval i při zajištění žíly."

„Dnes jsme věnovali Kryštůfka malé, téměř dvouleté Viktorce. Holčička doma spadla z gauče na hranu počítače přímo na obličej. Poté upadla do krátkého bezvědomí. Když jsme přijeli, byla holčička již při vědomí. Když nás viděla, byla v pohodě, ale když jsme se ji snažili vyšetřit, začala plakat a nebyla k utišení. Stejně tak v sanitce, když jsme se ji snažili připoutat. Když jsme vyndali Kryštůfka, holčička se uklidnila a měla radost z hračky. Celá cesta do nemocnice pak byla v klidu. Když jsme vystupovali z auta, již přijala Kryštůfka za svého kamaráda."Kryštůfek - 3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny - 1 Kryštůfek - 3.2.2017 Jihlava - Kryštůfkovské zkušenosti záchranářů z Vysočiny - 2

Archív článků najdete ZDE

Díky Vám jsme mohli předat do 31.5.2017 už
25.544 Kryštůfků zraněným nebo nemocným dětem

Chci také pomoci